YOLUNUZ DÜŞMESE DE GİDECEĞİNİZ BİR YER

İnsan ilk önce okulundan ve kitabından öğrenir ya memleketini, ülkesinin güzelliklerini. Ben de memleketimin tarihi güzelliklerini ve ülkemin tarihi güzelliklerini Hayat Bilgisi Ders Kitabı’ndan öğrenmiştim. Zaman geçtikçe yaşımız ve sınıf derecemiz de arttı.  Artık hayat bilgisinde gördüğüm konuların bazılarını sosyal bilgiler kitabında görüyordum.

Merak ediyorsunuz bu kızın lafı nereye gelecek diye. Evet konumuz Kapadokya. Ben Kapadokya’ yı hep kitaplarda okurdum ve görürdüm. “Bunlar nasıl olur?”  diye hayretle bakardım. Bir de herkesin kurduğu gibi hayal kurardım. Çocukluk işte. Bir gün gidebilir miyim diye düşünürdüm. O gün gelmiş olmalı ki oraları gözlerimin yettiğince izledim. Kapadokya’yı biraz tanımaya ne dersiniz?

Kapadokya 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır. Nevşehir başta olmak üzere Niğde ve Aksaray’a da yayılmıştır.

Fırsat bulup 10 gün öncesinde dört bir yanını gezip gördüm şükürler olsun. O kadar harika bir görüntü var ki kum sanatını anımsatan. Küçük bir çocuk sanki deniz kenarında kumla oynarken harikalar yaratmış. Hemen çektiğim güzel bir fotoğrafı sizinle paylaşmak istiyorum.

Bu görüntüye sadece doğanın eli değmedi. Bazalt örtüsü olmayan tüf tabakları ise erozyonla vadilere dönüştü. İlginç şekiller oluştu. Daha sonra tabi ki insanoğlunun eli değdi. Dokuz-on bin yıl öncesine ait yerleşimlerden ilk Hıristiyanların kayalara oydukları kiliselere, büyük ve güvenli yer altı kentlerine kadar uzun bir dönemde büyük ana bir uygarlık yaratıldı.

Eğer sizde fırsatınız varsa hiç düşünmeyin. Gezip göreceğiniz muhteşem bir yer. Yolunuz düşmese de illaki uğrayın.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir