“SİMİT” Nereden Çıktı ?

Evet arkadaşlar, bildiğiniz üzere ben bir üniversite öğrencisiyim. Yönetim Bilişim Sistemleri (management information systems) bölümü olduğumuz için projeler sunumlar eksik olmuyor. 3. Sınıf çok zor derlerdi de inanasım gelmezdi. Ama artık inanmakla kalmıyorum bizzat yaşıyorum. Bakın yine düşünüp yarama tuz bastım.
Efendim bahsi geçecek olan ders girişimcilik. Değerli hocam Yrd. Doç. Dr. Selçuk Kılıç, bir sunum istedi. Konumuz “ Bir girişimcinin başarı hikayesi ”. İki haftadır düşünüyorum ama kayda değer bir şey yok. Dün internette gezinirken Simit Sarayı’na rastladım ve bir ışık yandı. Hemen araştırıp Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur’un girişimcilik hayatını inceledim. Size de kısa özet geçmek istedim. Bilgiler paylaşarak çoğalır öyle değil mi?
Haluk Okutur 1984 yılı ODTÜ İşletme Mühendisliği mezunu. Erzincanlıdır. Ama askerlikten sonra kömürcülük, fastfood ve dönercilik gibi işlerde çalışır. Bu işler kendisine tecrübe kazandırmıştır. Fakat bir süre sonra böyle işlerle olmayacağını anlar ve bir iş fikri edinmeye başlar. İlk olarak aklına “Ekmek” gelir. Fakat rekabetin yüksek oluşu sebebiyle vazgeçer. Hemen ardından sempatisiyle ününü kazanmış “Simit” aklına gelir. Ancak ailesi ve yakınları “O kadar okul okudun ola ola bir simitçi mi olacaksın?” diyerek destek vermezler. Haluk Okutur tek başına İstanbul’a gelerek cebindeki az parasıyla ayakta kalmaya çalışır. Ayrıca bu parayla kiralık dükkan ile simitleri yapacak usta bulmakta şarttır. Parası bunlara yetecek kadar olmadığı için bir ortak bulur. Ardından dükkan ve usta da bulur. Kendine bir de fırın edindikten sonra ustaya der ki: “Simiti herkesin gözü önünde yapacaksın, çıkan simidi de hemen satacağız, yanına da çay, peynir vereceğiz.”
Sokak simitini küçük bir dükkana taşır ve müşterilere adeta yetişilemez duruma gelinir. Bu küçük fırının adı bilin bakalım nedir? Tabiki “Çıtır Fırın”. 7 yıl içinde büyüyen Çıtır Fırın’ın şubesi 200’e ulaşır ve artık Simit Sarayı’dır. Başarısıyla dünyaya ismini duyuran Simit Sarayı şu anda 4000 çalışanıyla günlük 400 bin insana hizmet vermektedir.
Bu girişimcimiz Sayın Haluk Okutur’u önemli girişiminden dolayı tebrik etmek istiyorum. Harika bir lezzeti bize sunduğu için. Gelelim sunumumuza. Bakalım önümüzdeki haftalarda bu acemi blogger “Bir girişimcinin başarı hikayesi” sunumunu nasıl sunacak? 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir