Nöro Pazarlama

Dünyada 12-13 yıldır konuşulmaya başlanan nöro pazarlama, çoğu şeyde olduğu gibi Türkiye’de yeni yeni konuşulmaya başlandı. Henüz çoğu insanımız, nöro pazarlamanın neyin nesi olduğunu, nereden çıktığını bilmemektedir. Ancak üniversite öğrencileri yaklaşık 5-6 senedir bu konu hakkında ders almaktadır.

İnsanlara “Nöro pazarlama nedir?” diye sorulduğunda genel olarak beyinle ilgili cevaplar alınıyor. Çoğu insan ise beyni yıkadıklarını falan sanıyorlar ve buna dair ilginç tepkiler veriyorlar. Bu konuya açıklık getirmek gerekirse nöro pazarlama bir beyin yıkama operasyonu değildir. Peki nedir bu Nöro Pazarlama?

nora-pazarlama-nedir-620x373

İlk başta bu kelime biraz bilim adamlarının araştırıp çıkarmış olduğu ilginç kelimelerden gelebilir. Fakat gerçek bir kelimedir. Nöro Pazarlama, tüketicinin satın alma davranışını düşünmesi ve gerçekleştirmesidir. Pazarlama dünyası bu stratejiye koşturarak dört elle sarılıyor. Çünkü; nöro pazarlama müşteri kesiminin beynini okuyarak neye göre hangi markayı tercih ettiklerini ortaya çıkarıyor. Yani kısaca şöyle de tanımlayabiliriz: Neden Pınar değil de Sütaş’I tercih ettiğinizi ya da aynı fiyattaki iki üründen neden üzerinde indirimli yazanı tercih ettiğinizi açıklayan yöntemdir. Tabi bu yöntem öyle ölçmeden biçmeden kanılara varılacak bir şey değildir. Nöro pazarlama araştırmalarında fMRI, PET, EEG gibi birtakım cihazlardan yardım alınır. Fakat birçok insan cihazlardan çekindiği için ölçüm yapılmakta zorlanılmaktadır.

 Coke-vs-Pepsi5

   İşte Nöro Pazarlamayı Ortaya Çıkaran Deney: “Amerikalı Nörolog Read Montague bundan beş yıl önce, Amerika’da Coca Cola’nın neden Pepsi koladan daha fazla tercih edildiğini araştıran bir deney yaptı. Bernd Weber, bu deney sırasında gözleri bağlanan deneklerin her iki kolayı da tattığını, Pepsi’nin tadını daha çok beğendiğini söylüyor.Weber, “Birinin Pepsi, diğerinin Coca Cola olduğunu anladıklarında ise birdenbire Coca Cola’nın tadını daha çok sevdiler” sözleriyle, bir marka ile duygusal bağ kurarak olumlu duygular geliştiren tüketicilerin beyinlerinde kimi bölümlerin harekete geçtiğini gözlemlediklerini söylüyor.”

Biraz da dünyada ve ülkemizde nöro pazarlamayı hangi firmalar kullanmış ona bakalım.

İlk öce ülkemizi inceleyecek olursak Pınar Labne bu örneklerden bir tanesidir. Fiat’ın reklamlarında da bu yöntem kullanılmıştır. Ayrıca Turkcell’in “Hayat Paylaştıkça Güzel” reklamının kısa versiyonu bu yöntemle hazırlanmıştır.

Dünya çapında baktığımızda ise Frito-Lay, patates resimleri ile birlikte kullanılan mat çantaların olumsuz yanıtlar vermediğini tespit ederken, patates resimleri ile birlikte kullanılan parlak çantaların olumsuz yanıtlar verdiğini tespit etmiştir. Bir süre sonra yeni çantalar tasarlanarak parlak çantalar kaldırılmıştır. Hyundai nöro pazarlamayı otuz deneğin elektroensefalografi başlıkları taktıkları yöntem ile kullanmıştır ve deneklerden bir saatliğine bir araba prototipini incelemelerini istemiştir. Elektrotlar tarafından sunulan bilgiler sabit disklere kaydedilmiştir ve uzmanlar tarafından analiz edilmiştir. Son örnek olarak PayPal, hıza odaklanan reklamlardan, güvenli reklamlara göre daha fazla cevap alındığını tespit ederek elde ettiği sonuçlara göre yeni reklam kampanyası sunmuştur.

koptimist101

Daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz Martin LINDSTROM’un “Buyology” adlı kitabını okuyabilirsiniz. Şiddetle tavsiye ederim.Sevgilerimle…

4 Yorum

 1. hakan demiş ki:

  Uzun süredir üzerinde araştırma yaptığım bir konu. Araştırma yaparken denkgeldim daha önceden blogunu biliyordum tanıdık bir blogdan okumak çok daha güzel oldu, teşekkür ederim 🙂

  3 Ekim 2016
  Yanıtla
 2. Bu güzel yazıyı okuduktan sonra altta yer alan kitabın bende zaten olduğunu görmek mutlu etti beni 🙂 Bu alanla ilgili daha fazla yazı yazabilirsen sevinirim.

  10 Ekim 2016
  Yanıtla
  • Hasibe Gül demiş ki:

   Çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için:-) Faydamız dokunuyorsa ne mutlu

   10 Ekim 2016
   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir