MVC Kolaylığı

Son zamanlarda sıkça adını duyduğumuz MVC,  bir uygulama geliştirirken daha çok web uygulamaları geliştirmede tercih edilen bir mimari örüntüdür. Şu anda kolayca öğrenebileceğiniz, hemen hemen her yazılım eğitimi aldığınız eğitim merkezlerinde öğretilen yazılım mimarileri arasındadır. Gelin şimdi MVC’yi biraz tanıyalım.

Model,View ve Controller üçlüsünün oluşumuyla ortaya çıkar. Daha net anlayabilmek için ilk önce bu üçlüyü tanımlayalım.

Model: Model katmanı sıklıkla Entity Framework, Nhibernate, LLBLGen, vb. gibi araçlar kullanılarak oluşturulur.Veriler ve iş tanımları bu katmanda yer almaktadır. . Classlar da bu katmanda oluşturulmaktadır.

View: Yapılan uygulamanın kullanıcıların gözüyle görüldüğü bölümdür. Kısacası arayüzdür.

Controller: Model ile View arasında gereken işlemler yani getir götür işleri Controller’dan sorulmaktadır. Kullanıcıların View üzerinden gerçekleştirdikleri işlemleri Model’e götürür. Model’den aldığı bilgileri ise View üzerinden kullanıcıya gösterir. Yani olay kısaca Controller’ın etrafında dönüyor. Bütün haberleşmeyi Controller üstleniyor.

Peki bu MVC denen şey ne işimize yarayacak ?

Mvc’nin  model ve view’i birbirinden ayırması aslında bizim çokta işimize geldi sayılır. Malum günümüzde artık her şeyin kolaylaşması için sistemler kolaylaşıyor. Mvc’de işleri kolaylaştırmak maksadıyla böyle bir gerekliliği yerine getirmiş. Yapmış olduğunuz bir uygulamanın ilerleyen zamanda görünümünü değiştirmek istediğinizde kodla uğraşmak durumunda kalmayıp işleyişini değiştirmeden sadece görünümünü değiştirebileceksiniz. Mvc’nin yapmış olduğu ayrıştırma sayesinde bu uygulama içerisinde yapmış oluğunuz model ve viewdeki parçaları başka yerlerde kullanabileceksiniz.

4 Yorum

  • Hasibe Gül demiş ki:

   Teşekkür ederim . Buralarda olduğunuzu bilmek güzel 🙂

   17 Şubat 2018
   Yanıtla
 1. Gürkan ÖZGÜR demiş ki:

  Harika! Bir yeni bilgi daha edinmenin mutluluğu gibisi yok. İçerikleriniz çok hoş ve her gün ziyaret edeceğim. Mutlu bloglamalar 🙂

  12 Şubat 2018
  Yanıtla
  • Hasibe Gül demiş ki:

   Bir bilgi paylaşımında bulunabiliyorsak ne mutlu bana. Yararlı olduğuna çok sevindim.Sitenizi ziyaret edip inceledim. Takipteyim. Başarılar 🙂

   17 Şubat 2018
   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir