Kaybedeni Olmayan Savaş

Düşmanın her zaman yakınındadır; hep seni düşünen, senin üzerinde planlar yapan ya da seni örnek alandır. “Dostlarını yakın, düşmanlarını daha yakın tut.” diye boşuna söylememişler.  Bu cümlelerim Daniel Smith’in “Steve Jobs Gibi Düşünmek” adlı kitabından edindiğim bilgilere göre Apple’ın kurucu ortağı Steve Jobs ve Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates ‘e ithafendir.

İkisi de kariyerlerine 1970’li yılların ortalarında başlamışlar. Aynı zamanda birbirlerine kıyasıya rakipler ve zıt özelliklere sahiptirler. Özellikle Steve Jobs aykırı bir kişiliğe sahip oluşuyla tanınır. Şirket olarak ya da kişisel olarak Bill Gates’e saldırılarda bulunur ancak aralarında zamanla bir dostluk da oluşur. Bilgisayar dünyasında Jobs, kişiselliği özgür kılma yolu izlerken Gates ise onlarla bir araç ve ticari amaç yolu izler. İkisi de işlerinde ayrı ayrı başarılılar. Hele ki bir de birleşseler ortalığı kasıp kavururlar. Bunu bildikleri halde harekete geçmezler. Sadece bir şey hariç. Oda Jobs’un  Gates’i Mac için bir hesap tablosu, veritabanı ve grafik programı yapmasını ikna etmiş olmasıdır. Aradan bir yıl sonra yani 1983 yılında Windows yenilik mesajını verirken Jobs onu Mac’in grafik arayüzünü çalmakla suçlar. Gates de tabi durur mu? Jobs’a karşılık olarak; “Bence daha çok şöyle bir durum söz konusu: İkimizin de Xerox adında zengin bir komşusu vardı, ben televizyonunu çalmak için gizlice onun evine girdim ama bir de baktım ki sen zaten çalmışsın.”der. İki şirket de aradaki anlaşmazlıklar sebebiyle avukatları peşinde koştururlar ve tabiki bu durumda avukatları bayağı zengin olmuştur sanırım. Daha çok Jobs Gates’e karşı bir hayli kaba davranır. Hatta bir keresinde ona şöyle bir ithafta bulunur: ”Gençliğinde bir kez asit alsa yada ashram’a gitmiş olsa daha açık kafalı biri olursun.”( Ashram, insanların kutsal ayinleri öğrenmek ve yerine getirmek için buluştukları yer). Başka bir deyişinde ise: “Zevksiz onlar(Microsoft). Bunu küçük anlamda söylemiyorum, büyük anlamda söylüyorum; özgün fikirler bulmuyor, ürünlerine pek kültür katmıyorlar anlamında söylüyorum.” Düşmanlıklar bir yana Gates, herkes şirketin iyi günlerinin mazide kaldığını düşünürken şirket olarak(Microsoft) 150 milyon dolara Apple hissesini satın alır ve Apple’ın geri dönüşünü sağlar.

Her ikisi de 1970’li yılları kasıp kavuran teknoloji devi olmuşlar. Her ikisi de müthiş para kazanmışlar. Aralarındaki savaş sadece birbirlerini inovasyona yöneltmiş. Onların ki kaybedeni olmaya bir savaş olmuş bence.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir