İyi Bir Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak Neyi Gerektirir?

Yeni dünyanın yeni mesleklerinden bir tanesini araştırdım sizler için; “Dijital pazarlama”. Aynı zamanda interaktif pazarlama, online pazarlama, e-marketing ve web pazarlama diye de adlandırabiliriz. Peki nedir bu dijital pazarlama? Hemen açıklık getirelim. E-marketing yani dijital pazarlama; markanızı ve işinizi desteklemek ve tanıtmak amacıyla internet, mobil ve diğer interaktif platformları kullanmaktır.

Son yıllarda gelişen teknoloji hayatımızı epey değiştirdi. Hayatımıza giren mobil uygulamalar, cihazlar da satın alma alışkanlıklarımızı değiştiriyor.Dijital hayatımızın her yerinde, bunu farkeden yöneticiler de bütçelerinde interaktif pazarlamaya çoktan yer verdiler. Dolayısıyla Dijital pazarlama mecralarında ürün ve hizmetlerin etkin şekilde pazarlama planlamasını ve pazarlamasını yapacak kişilere ihtiyaç hızla artmış durumda. İşte tam bu kısımda devreye dijital pazarlama uzmanlarımız giriyor. Peki nasıl dijital pazarlama uzmanı olunur? İşte bu sorunun cevabı:

1) İyi bir iletişim: Etkili bir iletişim kurabilmek için doğal ve sade olmak gerekir. Yapmacık hareketlerden  kaçınmak gerekir ve göz teması kurmakta fayda vardır.

2) Dil bilgisi ve anlatım : Sade anlaşılır bir dil ile ileti veya mesaj alıcıya sağlıklı bir şekilde gönderilir. Karşıdaki kişiye anlayacağı sadelikte anlatım gerçekleştirmelidir.

                                        

3) Genel kültür:  Çok film izleyip çok kitap okumuyorsanız, en azından güncel dergi ve gazeteleri, haber bültenlerini takip ederek gündemi yakalamaya çalışın.

                       

4) E- ticaret bilgisi: Ticaret siteleri hakkında detaylı gereken bilgiye ulaşılmalıdır. Her türlü bilgiye sahip olmak gerekir ve aktif durumda bulunulmalıdır.

5) Analiz: Hangi içeriğin, hangi metnin ne zaman paylaşıldığında daha fazla etkileşim yarattığını tespit edebilmek gerekir.Yaratmış olduğunuz içeriklerle ilgili mecra bazlı raporlar mutlaka sürekli olarak kontrol edilmelidir.

                                         

6) Sosyal medya uzmanlığı eğitimi: Sosyal medya platformlarının arka tarafındaki analitik düzenleri, nasıl içerik yaratmanız gerektiğini, nasıl görsellerle ilerlemeniz gerektiğini, kullanıcıların sosyal medyada nasıl etkileşimlerde bulunduğunu bilmek gerekmektedir.

     

7) İş paylaşımı:İyi bir dijital pazarlama uzmanı olmanız her şeyi sizin yapmanızı gerektirmez. İş arkadaşlarınızla iletişim halinde olup fikir alınmalı ve iş paylaşımı yapılmalıdır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir