Gülmek ve Mizah

Gülmek stresin panzehiridir derler. Birçok yazar gülmenin ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinden bahseder. Dr. James Walsh “Kahkaha ve Sağlık” isimli kitabında gülmenin yaşam salgılarını canlandırdığını ve hastalıklara karşı vücut direncini arttırdığını söylemektedir. Diğer bir yazar Allen Klein’da “Mizahın İyileştirici Gücü” adlı kitabında mizahın ve gülmenin önemi hakkında çok güzel ve açıklayıcı ifadelere yer verir. Bu açıklamalardan bazılarını alıntılamak istiyorum.

“Mizah bize güç ve yeni bir perspektif kazandırır. En zor durumların bile üstesinden gelmemizi, dayanıklı olmamızı sağlar. Enerjimizi başka bir yere yönelterek bizi stresli olaylardan uzaklaştırır. Gerilimi azaltır ve korku, düşmanlık, öfke gibi duyguların dinmesini sağlar.”

Dr. Samuel Shem ise şöyle diyor: “Kaçmanın mümkün olmadığı çok stresli durumlarla başa çıkmanın yollarından biri de bu durumu eğlenceli hale getirmektir.” Kısacası mizah bizi acılarımızdan uzaklaştırır. Mizahın en iyi güçlerinden birisi ise kurtarıcılıktır. “%100 Düşünce Gücü” adlı kitapta da mizahın kurtarıcı gücüyle ilgili bir hikaye bulunur. Andre Kostalanetz’in eşi ünlü opera şarkıcısı Lily Pons’un başından geçmiştir.

Şöyleki:

Pons bir gün Hawaii’de sahneye çıkar ve seyircilerin kahkahalarıyla karşılaşır. Kendinden en emin insan için bile zor bir durumdur bu kuşkusuz. Sahneye çıkan insanların belki de en korktukları şey, gülünç duruma düşmek, alay konusu olmaktır. Lily Pons seyircinin niye güldüğünü anlayamaz. Çünkü sahneye çıkmadan önce aynaya bakmıştır, görünüşte bir tuhaflık olmadığını biliyordur. Tam bir denge içinde dostça gülümseyerek çevresine bakınır. Hemen üstünde “Bu akşam güreş müsabakaları var” yazan ilanı görür. Hemen kıvrak zekasıyla ellerini kaldırır ve:

“Bayanlar, baylar, güreşeceğim ilk rakip…” diyerek ilk aryasının adını söyler.

Seyirciler alkışlamaya başlar ve kahkahalar kesilir. Konserine başlar ve başarıyla sürdürür. Bir parça mizah günü kurtarmıştır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir