Bir Bilişimcinin İzlemesi Gereken Filmler

Son iki yıldır tutturmuşum film diye gidiyorum. Arkadaşlarım ben öyle film izlerken sıkılıyorlarmış. Ama ben sıkılmıyorum aksine mutlu oluyorum. İnsan film izlemekten niye sıkılsın ki. Bir hobi benim için. Biliyorsunuzdur benim sektörüm bilişim. O yüzden araştırmalar yapıyorum bir bilişimcinin hangi filmleri izlemesi gerektiği ile ilgili. Öğrenebildiklerimi izledim. Ama sırada bekleyenler var. Hala bilmediklerim hayli hayli var diyelim.

Gelelim bir bilişimcinin izlemesi gereken filmlere. İlla bilişimci olmaya da gerek yok aslında bu filmleri izlemek için. Ama belki ilgi alanı olmadığı için izlemek istemeyen okurlarım olabilir. O size kalmış arkadaşlar. İşte önerilen filmler:

1)Star Wars (Yıldız Savaşları) Serisi

 • Star Wars (Yıldız Savaşları) I. Gizli tehlike: Barışçıl bir gezegen olan Naboo’yu genç kraliçe Amidala yönetimindedir. Gizli Sith Lordu ve onun şampiyonu Darth Maul’un maşası olan Ticaret Federasyonu, barışı sarsacak girişimler ve adil olmayan müzakere taktikleriyle Amidala’yı köşeye sıkıştırmaktadır. jedi şövalyesi Qui-Gon Jinn ve öğrencisi Obi-Wan Kenobi durumu incelemek için Naboo’ya giderler. Gemilerinin bozulmasıyla verdikleri uğraş, köle çocuk Anakin Skywalker’a dayanır.
 • Star Wars (Yıldız Savaşları) II. Klonların Saldırısı: Anakin Skywalker artık 19 yaşındadır ve Obi Wan’ın gözetimi altında Jedi Eğitimini sürdürmektedir. Galaksi büyük bir savaşın eşiğindedir. Obi Wan ve Anakin Skywalker’ı Amidala’yı korumakla görevlendirir. Bu arada Anakin ve Amidala arasındaki ilişki gittikçe gelişmektedir.
 • Star Wars (Yıldız Savaşları) III. Sith’in İntikamı: Ayrılıkçı droid orduların komutanı Grievious, donanmasıyla başkenti basar ve Palpatine’i rehin alarak kaçmak ister. Yolda Jedi ustası Obi-Wan Kenobi ve çömezi Anakin Skywalker, peşlerine düşerler. Jedi’lar uzayan savaştan bitkin, savaşı bahane ederek demokrasiyi askıya almış şansölyenin planlarından endişelidir. Jedi ustalarından gereken şefkati görmediğini düşünen Anakin ise kırgındır. Gizlice evlendiği ve artık hamile olan karısı Amidala’yla ilgili tedirgin edici rüyalar görmektedir.
 • Star Wars (Yıldız Savaşları) IV. Yeni Bir Umut: Luke Skywalker (Mark Hammil) amcası ve teyzesiyle tarım işinde uğraşmaktadır. Ne kadar Akademi’ye katılıp Jedi olmak istese de amcası buna karşı çıkmaktadır. Bu arada şeytani bir imparator galaksiyi ele geçiriyor ve Ölüm Yıldızı denilen, gezegenleri yok edebilecek güce sahip olan bir gemi yapıyor. Direnişçilerin başı olan Prenses Leia bu geminin planlarını ele geçiriyor. Bu Leia kimdir sizce sürpriz olsun.
 • Star Wars (Yıldız Savaşları) V. İmparatorun Dönüşü: İsyan Güçleri’nin üç kahramanı Luke Skywalker, Han Solo ve Prenses Leia Organa Darth Vader ve İmparatorluk güçleri tarafından aranmaktadır. Luke, Vader ve İmparatorun Klon ordusunu da kullanarak başlattığı meşhur Jedi katliamından kurtulan ve esrarengiz Dagobah gezegeninde yaşayan en bilge Jedi ustası Yoda’dan Güç hakkında çok şey öğrenir. Bu öğrendikleri Luke’un kaderi ile olan yüzleşmesinde ve Darth Vader ile karşılaşmasında ona kılavuzluk edecektir.
 • Star Wars (Yıldız Savaşları) VI. Jedi’ın Dönüşü: Darth Vader ve İmparatorluk, yepyeni ve durdurulamaz bir Ölüm Yıldızı yapmaktadır. Bu arada Han Solo, ödül avcısı Bobba Fett tarafından yakalanmış ve Jabba The Hutt’a teslim edilmiştir. Luke, R2-D2 ve C3-PO’yu onu kurtarmaları için gönderir. Bu arada ödül avcısı kılığına giren Prenses Lea ve Chewbacca da Han Solo’yu kurtarmayı denerler. Son savaş, Endor gezegeninin ayında gerçekleşecektir.
 • Star Wars (Yıldız Savaşları) VII. Güç Uyanıyor: Karanlık Taraf olan İlk Düzen’den kurtulmak için kaçmaya başlayan Stormtrooper, Rey, Han Solo, Leia Solo aksiyon dolu yolculuktadır. Asi topluluğunun da ilk düzene karşı verilen mücadeleye destek vermesiyle birlikte büyük bir savaşın kıvılcımları başlayacaktır. Ayrıca artık İki kardeşin buluşma vaktidir.

2) Who Am I (Ben Kimim): Benjamin’in bir süre sonra tanışacağı 3 arkadaşı ile yapmış oldukları kendilerini kanıtlama çabaları anlatılmaktadır. Filmden alınan en önemli bilgi “insan görmek istediğini görür”.

3) Artificial Intelligence (Yapay Zeka): 21. yy’ın ortalarında bir mucit kendi varlığınından haberdar olan bir bilgisayar geliştirir. Bu tür yapay zeka çeşitli robotlara monte edilir. Bunlardan biri, bir çocuk formundadır. Ve özbilinç sahibi bu robot’un ismi David (Haley Joel Osment)’tir. David’in evlatlık verildiği ailesiyle hikayesi anlatılmaktadır.

4) A Beautiful Mind (Akıl Oyunları): Ünlü matematikçi, iniş çıkışlarla dolu kariyerinin ilk yıllarında şaşırtıcı bir keşif yaptı ve uluslarası övgülerin merkezi haline geldi. Ancak bilimsel kariyerinin en yüksek noktasında kendisi keşfetme yolunda acılarla dolu ve ürkütücü bir yolculuğa başladı. Şizofreni tanısıyla 30 yılı aşkın bir süre tedavi gören Nash’in yaşamında artık zaferin yerini trajedi almıştı. Ancak yıllar sonra Nobel Ekonomi Ödülü’nü kazanmasıyla birlikte kaybettiği onurunu ve şöhretini geri kazandı. Dahi matematikçi John Forbes Nash Jr’ın gerçek yaşam öyküsü bu filmle anlatılmaktadır.

5) Swordfish (Kod Adı Kılıçbalığı): John Travolta, kendi ‘vatanseverlik’ görüşlerine göre ülkeyi ele geçirmek isteyen karizmatik ve tehlikeli bir casus, ayrıca amacı için devletin ‘ulaşılmaz’ yerlerde tuttuğu milyonlarca dolara ihtiyacı var. Tabii ki bu parayı çalmak için şifreleri çözecek bir ‘hacker’a da ihtiyacı var. Çok yetenekli bir bilgisayar dahisi olan Hugh Jackman burada devreye giriyor ve işler karışıyor. Her şey kızı içindir.

6) The Matian (Marslı): Fırtına sonrası öldü sanılarak terkedilen bir astronotun marsta yaşam mücadelesi anlatılmaktadır.

7) PK: Bir şehirdeki yabancının düşünceler komedisidir. P.K. daha önce kimsenin sormadığı sorular sorar. Bunlar masum, çocuk gibi sorulardır ama cevapları enteresandır. Bütün dinleri sorgulayarak seçim yapmaya çalışır. Karar vermesi gerekmektedir.

8)3 İdiots (3 Aptal): Sistemin daima yarış üzerine kurulu olduğu, herkesin en iyi olmaya çabaladığı bir okulda sistemi değiştirmeye çalışan bir öğrenci ve onun en yakın 2 arkadaşı. Başlarından geçenler, hayattan aslında ne istedikleri anlatılmaktadır.

9)Source Code (Yaşam Şifresi): Colter, hız treninde uyanır ve buraya nasıl geldiğine dair hiçbir fikri yoktur. Cüzdanında da Sean’ın adlı birinin kimliği vardır. Aniden trende büyük bir patlama olur. Ardından Colter, bir tecrit birimine gönderilir. “Yaşam Şifresi” adlı programla Sean olarak davranabilmektedir. Trene her dönüşünde bombacının kimliğini tanımlayabilmesi için sekiz dakikası vardır. Bu faciayı mutlaka önlemelidir.

16 Yorum

 1. Recep Hilmi TUFAN demiş ki:

  Farkettim de uzun zamandır film izlemiyoruz. Oğlumuz doğduğundan beri tüm hayatımız o oldu. Bu filmlerden başlayarak tekrar film izlemek, sinemeya gitmek gerek.

  19 Ekim 2016
  Yanıtla
  • Hasibe Gül demiş ki:

   E tabiki de oğlunuz olacak hayatıniz ne guzel biseydir kimbilir Ama firsat bulunca izlemelisiniz. Şimdiden iyi seyirler

   19 Ekim 2016
   Yanıtla
 2. Kani Başpınar demiş ki:

  Limitless , Az Pişmiş gibi filmleride eklemelisin bence 🙂 güzel liste izlemediklerimi izlemeye çalışıcam 🙂

  19 Ekim 2016
  Yanıtla
  • Hasibe Gül demiş ki:

   Bu söylediklerini de en kısa zamanda izleyeceğim inşallah izle tabi ki muhteşem filmler

   19 Ekim 2016
   Yanıtla
 3. Merve demiş ki:

  Canım çok güzel filmler bir tek yapay zekayı izlemeye fırsatım olmadı diğerleri de çok güzel filmler herkes izlemeli

  19 Ekim 2016
  Yanıtla
  • Hasibe Gül demiş ki:

   Evet canım onu da izlemelisin en uygun zamaninda bence

   20 Ekim 2016
   Yanıtla
 4. Yalçın Güler demiş ki:

  Sadece 3 İdiots ve Star Wars serisini izledim. Diğer filmleri izleme fırsatı bulamadım. En yakın zamanda onları da izlemeye çalışacağım.

  20 Ekim 2016
  Yanıtla
 5. Ertan demiş ki:

  Çoğunu izlemişim. Favorim ise A Beautiful Mind. Kaç kere izlediğimi bilmiyorum…

  31 Ekim 2016
  Yanıtla
  • Hasibe Gül demiş ki:

   Güzel film. Bende star wars serisi tutkunlarındanım 🙂

   21 Kasım 2016
   Yanıtla
 6. Gürkan ÖZGÜR demiş ki:

  Gerçekten saymış olduğunuz filmlerden bir çoğunu izledim ve yazdıklarınız ile örtüşüyor. Çok güzel bir yazı yazmışsınız. Asıl girişimci sizlersiniz. Bayan elinin değmediği yer kötüdür. İyi bloglamalar 🙂

  16 Kasım 2016
  Yanıtla
  • Hasibe Gül demiş ki:

   Çok teşekkur ediyorum. İyiki varsınız. siz okuyucularım için kaleme alıyorum 🙂

   21 Kasım 2016
   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir