Ara Bulucunuz Vekil Sunucunuz: Proxy

Proxy internete erişim sağlayan  “vekil sunucu” anlamında kullanılan ara sunucu olarak bilinmektedir. Proxy’ i sizlere günlük hayattan bir örnekle tanımlayalım.

Türkiye genelinde güçlü bir holding bulunduğunu varsayalım. Siz holdingin sahibi ile bizzat görüşmek istiyorsunuz. Tek yapacağınız şey holdingle iletişim kurmanız ve holdingi arayıp sekretere görüşme talebinizi belirtmenizdir. Sekreter ise talebinizi alıp holding sahibine bağlanarak o kişiden bilgi alıp size yönlendirmektedir. Bu örnekten yola çıkacak olursak Proxy sekreter ile aynı görevdedir. Proxy’inin görevi vekil sunucu olarak diğer sunuculardan kaynakları isteyip istemcinin talep etiğini ona yönlendirmektir. İstemci ile diğer sunucular arasında arabulmakla yükümlüdür. İnternete erişim esnasında ana makine yani istemci Proxy’e istediğini bildirdiğinde o veriyi kaynağından Proxy çağırdığı için ana makinenin kimliği belli olmamaktadır. Çünkü asıl kaynakla iletişime geçen Proxy’idir.  Vekil sunucusu, uluslararası bağlantıları kolaylaştırmak ve oluşan karmaşıklığı azaltmak için kullanılmaktadır. En çok tercih edilen Proxy servisler ise  web, gopher,wais ve FTP’dir. Proxy daha çok internet sağlayıcılar, büyük ağlar ve şirketler tarafından kullanılmaktadır. Bir de internete girmesi ülke tarafından yasaklanmış kimseler tarafından tercih edilmektedir. Proxy’nin bilinen üç tane çeşidi bulunmaktadır.

  • Saydam Proxy; adından da anlaşıldığı gibi saydamdır. Varlığı da yokluğu da pek anlaşılmaz niteliktedir. Küçücük bir kontrol yapıldığı anda gerçek IP’niz ortaya çıkmaktadır.
  • Anonim Proxy; orta seviyeli bir vekil sucu çeşididir. Detaylı bir inceleme sonucunda IP’nize ulaşılabilir.
  • Elit Proxy; adında görüldüğü üzere elit bir vekil sunucudur. Bu elit seçeneğiyle IP’nize ulaşmaları zordur. Hatta imkansızdır. Ancak çok detaylı bir inceleme neticesinde ip uçlarına ulaşılabilir.

Kullandığımız tüm tarayıcılarda vekil sunucu kullanılabilmektedir. Yapmamız gereken tarayıcımıza Proxy yazıp güncel  IP listesinden bir IP seçmektir. Aşağıdaki tarayıcı çeşitlerinden kullanmakta olduğunuzu seçerek ayarlarınızı yapabilirsiniz.

 

Internet Explorer

Internet Explorer tarayıcımızı açıyoruz ve ayarlar kısmından İnternet seçeneklerini seçerek bağlantılar kısmını seçip Yerel Ağ Ayarlarını seçiyoruz. Ara sunucu bulunan yere bulduğumuz güncel IP ‘yi yazıyoruz. Diğer kısma ise 80 yazıyoruz.

 

Google Crome

 

Google Chrome tarayıcısının sağ tarafında ayar bölümü bulunmaktadır. Buradan gelişmiş ayarları göster diyerek Ağ yazan kısma giriyoruz.  Bağlantılar bölümünden yerel ağ ayarlarını seçip ara sunucu bulunan yere IP adresini yazıyoruz diğer kısma da 80 yazıp ayarlarımızıyapıyoruz.

 

Diğer tarayıcılarınızdan ise aynı şekilde yukarıdaki belirtilen sekmelerden ilerleyerek ayarlamalarınızı yapabilirsiniz. Proxy ile daha detaylı bilgileri ise aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz. Size katkı sağlayacağını umuyorum.

www.yasakla.net

2 Yorum

  1. the one demiş ki:

    proxy sunucu kullanmak , hayat kurtarır 🙂

    23 Ağustos 2017
    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir