3D Yazıcılar Sizin Hayatınızın Neresinde ?

Hepimizin bildiği üzere günlük hayatımızda teknoloji her şeye el atıyor. Okula gidiyoruz akıllı tahtalar, eve geliyoruz televizyonlar, cafeye gidiyoruz müzik sistemi vs. elimizden düşmeyen telefonları ve bilgisayarları saymıyorum bile. Yaklaşık iki buçuk ay önce yine bir sunumumuz vardı. İnsan Bilgisayar Etkileşi’minden “3D Yazıcılar” konusunu alarak bir araştırma gerçekleştirdik. Aslında genel olarak her şey 3D’nin elinden geçiyor da biz farkında değiliz.
3D yazıcılar, temelde bir ürünün önümüze gelmeden önceki son halini görmek için o ürünü tasarlamak için kullanılıyor. Böylelikle o ürünün olası sorunlarını önceden görülmesini sağlıyor. Peki bu 3D yazıcının kullandığı hammaddeler neymiş diyecek olursanız şöyle söyleyeyim; iki çeşit hammadde bulunuyor. Bunlar; ABS (Akrilonitril Butadin Stiren) ve PLA (poliaktik Asit)’dir. ABS petrol kökenli maddeler kullanılarak elde ediliyor. PLA ise mısır nişastası ve şeker kamışı gibi bitkisel ürünlerden elde ediliyor. Endüstri alanında, moda sektöründe, sağlık sektöründe, uzay araştırmalarında vb. birçok alanda kullanılmaktadır. Benim özellikle dikkatimi çekti moda sektöründeki yapılan aykırı tasarımlar 3D yazıcılar sayesinde ortaya çıkıyormuş. “Vay be!” dedim kendi kendime. Millet nelerle uğraşıyor 🙂

Bence en güzel kısmı sağlık sektöründe verilen örnekler. Hemen o örnekleri paylaşıyorum. Ayakları olmayan bir horoza protez ayaklar yapılıyor 3D yazıcılarla ve horoz yeniden yürüyor. Bir kız çocuğuna da kol yapılıyor ve o kız için kolları umut oluyor. Ne güzel değil mi?. Bunlarla kalmıyor  3D Yazıcılar hayatımızın her alanında yerini almış durumda.

2 Yorum

  1. muhammet demiş ki:

    3d yazicimi varmis 🙂

    30 Mart 2016
    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir