İhtiyaç Kredisinde Aranan Şartlar

İhtiyaç kredisi, kısa vadeli nakit ihtiyaçlarımızı karşılamak amacıyla kullandığımız bir kredi türüdür. Günümüzde teknolojik gelişmelerle şubeye gitmeden telefon veya internet yoluyla bile ihtiyaç kredisine başvurabiliriz.Cep tefonlarına yapılan kredi kartlarıyla  taksitlendirme işlemlerinin sınırlandırılması nedeniyle bankalar cep telefonları için bile ihtiyaç kredisi vermeye başladı.Tabi bankaların sunduğu ihtiyaç kredileri için bazı şartlara sahip olmak gerekiyor. Gelir durumunuz, bankalar ile çalışma düzeninizi gösteren kredi notunuz, temel olarak ihtiyaç kredisi çekmenizi etkileyen faktörlerdir. Bunların yanı sıra bankaların ihtiyaç kredisi vermek için özel şartları da bulunmaktadır. Bu özel şartlar bankalarda değişiklik göstermekle birlikte sıralayacağımız maddeler bankaların çoğunluğunun aradığı şartlardır.

  • Kanunen kredi kartı kullanabilmek için 18 yaşını doldurmak gerekiyor ve bankalar genellikle 20 yaşını doldurmuş kişilere ihtiyaç kredisi vermektedir.
  • Bankalar ile çalışmalarınızın düzgün olması gereklidir. Kredinizi ödemediğinizden dolayı yasal/idari takibe düşmeniz durumunda bankalar ile çalışmanızı düzeltmediğiniz sürece kredi kullanmanız çok zordur.
  • Resmi olarak beyan edebileceğiniz bir gelirinizin olması gerekiyor.Resmi olarak gelirini beyan edemeyen kişilere ihtiyaç kredi verilmiyor.
  • Vergi levhanızın veya SGK kaydınızın olması gerekmektedir.
  • İhtiyaç kredisi ipotekli veya ipoteksiz olması fark etmeden bankalarda en fazla 48 ay vade ile kullanılabiliyor.Bu ihtiyaç kredilerine vadesine göre faiz oranları uygulanıyor.
  • İhtiyaç kredilerinde sadece krediyi çekecek olan kişinin geliri kabul edilmekte, hane halkı geliri kabul edilmemektedir. Ancak hane mensupları kefil olarak kabul edilebiliyor.
  • İpotekli olmadığı sürece eş rızası istenmiyor.Ancak kefil göstermek durumunda kalırsanız ,yasal olarak kefilden eş rızası isteniyor.
  • İpotekli ihtiyaç kredilerinde tapuya ipotek konulduğu için yasal olarak hem bankada hem de tapuda eş rızası gerekmektedir.
  • Bankaların size sunduğu farklı kredi alternatiflerinden de yararlanabilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir